Microsoft Outlook 2010 Mail ve Kullanıcı Hesapları Yedekleme İşlemi

Paylaş
 • Facebook
 • Twitter
 • FriendFeed
 • RSS
 • Google Buzz
 • Add to favorites
 • Email

Microsoft Outlook 2010 da Hesap Ayarları, Kurallar ve Uyarılar, Eylemler, Klasör gibi ayarlarınızı program kullanmadan “Regedit” aracılığı ile yedekleyebilmekteyiz.

Sizlerde benim gibi Microsoft Outlook 2010 üzerinde 5-10 mail hesabı kurmuşsanız işletim sisteminizi yeniden kurduğunuzda bu mail hesaplarını yeniden girmek gerçekten çok sinir bozucu bir hal alabilmektedir.

Yedekleme işlemine geçmeden önce birden fazla mail hesabı kullanıyorsanız size tavsiyem Outlook hesabına yeni mail girdiğinizde her mail hesabı için ayrı PST oluşturmanız olacaktır. Bu yönetim açısından ileride size kolaylıklar sağlayacaktır.

Tekrardan yedekleme işlemine dönelim.
Daha önceden kurmuş olduğunuz 10 mail hesabınız var. İşletim sisteminiz çok yavaşladı ve siz işletim sistemini yeniden kuracaksınız. Aşağıda ki adımları izleyerek yedeğimizi alalım ve yeni işletim sistemimiz üzerinde yeniden ayağa kaldıralım.

1. Öncelikle Başlat -> Çalıştır‘a “regedit” yazıp Enter tuşuna basıyoruz.

2. Karşımıza Kayıt Defteri Düzenleyicisi çıkacaktır. Buradan aşağıda ki yolu açıyoruz.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Windows Messaging Subsystem\Profiles\Outlook\

Burada karşımıza eğer öncesinden birkaç defa Outlook profili kurup kaldırmadıysak Outlook adı altında tek bir profil çıkacaktır. Bu profil bizim tüm mail hesaplarını kendi algoritması ile tutmaktadır.

3. Biz ayarlarımızın tutulduğu bu Outlook anahtarı üzerinde sağ tıklayıp Export/Ver seçiyoruz. Sistem bize yedeğin kayıt edilmesini istediğimiz klasörü seçmemizi ve Dosya Adı yazarak kaydetmemizi isteyecektir. Biz bu kaydı masaüstü’ne kaydetmesini istiyoruz. Kayıt işleminden sonra masaüstü’nde Outlook_profile_yedek.reg dosyayı oluşacaktır. Bu dosyamızı bir diske yedekliyoruz.

Bu işlem ile sadece mail hesap ayarlarını almış bulunmaktayız. Şimdi ise bugüne kadar posta kutumuzda ve diğer yapılarda tutulan ve PST ye kaydedilen dosyalarımızı yedekleme işlemine başlıyoruz.

4. Outlook 2010 üzerinde mail PST leri eğer farklı bir yer göstermediyseniz C:\Users\”oturum açtığınız kullanıcı ismi”\Documents\Outlook Dosyaları klasöründe bulunmaktadır. Burada “oturum açtığınız kullanıcı ismi” kısmına Windows da oturum açtığınız kullanıcı adı yazılacaktır. Mesela İşletim sistemini kurarken kullanıcı adı olarak alkan seçtiyseniz ve bilgisayara login olurken alkan oturumunu açtıysanız C:\Users\alkan\Documents\Outlook bu yolu açıyoruz. Bu klasör içerisinde ki tüm .pst uzantılı olan dosyaları yine bir diske yedekliyoruz.

Bu pst leri kopyalarken Outlook un kapalı olduğundan emin olun aksi halde kopyalama işlemi dosyalar kullanımda olduğundan hata verecektir

Bu aşamada şuan ki makine üzerinde outlook yedek işlemimiz tamamlanmış oluyor.

Şimdi yeni bir işletim sistemi kuruyoruz ve üzerine Microsoft Outlook 2010 kuruyoruz.

5. Yeni işletim sistemi üzerinde diske yedeklediğimiz outlook_profile_yedek.reg dosyasını çift tıklayarak çalıştırıyoruz. Register kaydını onay ekranı gelecektir Evet diyerek başarılı bir şekilde kaydedildi ekranını görüyoruz. Bu işlemden sonra outlook açmıyoruz. Eğer açarsak bize .pst dosyalarının bulamadığını yollarını göstermemizi isteyecektir.

6. Şimdi eski işletim sistemimizden aldığımız .pst dosyalarını yine aynı yoldaki (C:\Users\”oturum açtığınız kullanıcı ismi”\Documents\Outlook) Outlook klasörünün içerisine kopyalıyoruz.

Bu işlemden sonra outlook açıldığında tüm mail hesapları ve tüm mailler kaşımıza çıkacaktır. Yeniden zahmetsiz bir şekilde maillerimizi kullanmaya devam edebiliriz.

Microsoft Outlook 2010 Mail ve Kullanıcı Hesapları Yedekleme İşlemi” üzerine 21 düşünce

  • Merhaba,
   Evet eski sistemde kullanıcı AHMET ise yeni sistemde de AHMET kullanıcısı olması gerekmekte. Zaten reg dosyasını çalıştırdığınızda regedit e o kullanıcı bilgilerini yazmakta. Zaten eski sistemde dosyalar o kullanıcının profili altında olduğu için ekranda uyarılar vermeye başlayacaktır.
   Burada reg in espirisi sisteme tekrardan bilgileri yeniden girmemizi engellemektir. Reg olmadan da pst ler ile biraz zahmetli de olsa mailleri ayağa kaldırabiliriz.

 1. teşekkürler bir sorum olacak.outlook ta iki ayrı firma alan adlarına ait alınmış mail adresleri kurulabiliyor mu? Arkadaşım kurulabildiğini ancak göndermede bir adet gönderici mail atandığından cevap verilemediğini söyledi. anlamadım. yanıtlarsanız sevinirim. saygılar

  • Merhaba,
   Elbette kurulabiliyor. Zaten sizlere yazıda belirttiğim örnekte info@abc.com, ahmet@xyz.com, ali@hotmail.com gibi 8-10 adet farklı domainlere ait mail hesaplarını kurmuş olanlar için mailleri taşımak zahmetli olacak diye bu örneği vermiştim.
   Sizde belirttiğiniz iki farklı domaine ait mail adreslerini outlook’a kurun. mail gönderirken Kime kısmının hemen üzerinden aşağıya açılır bir kimden butonu belirecektir birden fazla mail hesabı kurduğunuzda. burada hangi mail hesabından gitmesini istiyorsanız o mail hesabını seçerseniz o mail o hesap üzerinden gider.
   2 tane de olsa 10 tane de olsa siz bu seçenek ile bu 10 mail adresinden hangisinden isterseniz mail gönderebilirsiniz.

 2. Sayın kardeşim

  Yazdığın bilgiler yönleminde işlemleri yaptım ancak sonuca ulaşamadım, daha detaylı bir anlatım tavsiye edermisin ? Birde daha önce mailleri kayıtlamıştım,ancak kayıtladığım maillerimi yeni kurduğum outlooka atamıyorum, yardımcı olurmusun ?

 3. Merhaba,
  Öncelikle nerede takıldığınızı öğrenebilir miyim ?
  Bu verdiğim örnekte eski makine ile yeni makine deki yollar aynı olmalıdır. yada export ettiğimiz dosya üzerinde oynama yapılması gerekir. Yollar aynı ise outlook sürümleri de aynı mı? Örneğin eski outlook Türkçe ise yeni outlook ingilizce ise yine sana hatalar döndürecektir. çünkü dışarı export ettiğimiz dosya eski makinendeki ayarları baz almaktadır.
  Bana hangi aşamada takıldığını söylersen yardımcı olmaya çalışayım.

 4. Yazar : AHMET Tarih :

  BENDE YEDEK ALMAK İSTEDİM BİR ARKADAŞ BU KISIMDA OUTLOK HKEY-LOKAL-MAKHİNE VE USER KISMINDAN BAZI İÇİNDEKİ OUTLOKTAN BAZILARINI SİLMEMİZİ İSTEMİŞ DEDİĞİNİ YAPTIM OUTLOK MEİLLER GELMİYOR GERİ ALABİLMEK İÇİN NE YAPMALIYIM.

 5. Yazar : AHMET Tarih :

  mrh. cevap için teşk. tam olarak şöyle söyleyim. başlat- çalıştır-dan regedit yapıp HK_USER veMAKİNE kısmının outlok uzantısında en son dosyaları (ismlerini tam hatırlamıyorum)sildim. ondan sonra gelme ve gitme hatası veriyor.
  hesap ayarlarını outloktaki tekrar yaptım ama olmadı. bu silinen dosyalarla bağlantılı olabileceğini düşünüyorum. çünkü yedeklemek maksadıyla başka bir arkadaş öyle tarif etmiş. ama işletim sistemine format atılmadı aynı sistemi kullanıyorum. başka bilgisayara kaydetmedim anlayacağınız. teşk.

 6. Merhaba,
  Muhtemelen outlook hesap ayarlarının tutulduğu kısmı silmişsinizdir.
  Öncelikle pst lerinizi yedekleyip outlook kaldırıp yeniden kurarmısınız. Bu şekilde register kayıtlarını yenilemiş olacaktır.

 7. Yazar : erol Tarih :

  merhaba; yedekleme yapmak istiyorum ancak;

  C:\Users\erol\Documents\Outlook … bu yol da benim outlook dosyam yok..
  işletim sistemim: win 7
  yardımınızı rica ederim..

 8. Yazar : volkan Tarih :

  eski makinemde 2010 office türkçe var ,
  yeni makinede 2010 office ing. var.

  dediklerinizi yaptıktan sonra klasörler ,mailler ve hesaplarım geldi.hesaplarımın şifresini girdikten sonra test işlemini başarılı olarak geçiyor ama send/receive yaptığımda tüm hesaplarım hata veriyor.

  aslında benim istediğim; hesaplarıma pop3 protokolünden erişip tüm hesaplarımı tek bir inbox ın altında görmek.

 9. Yazar : esra Tarih :

  Merhabalar,

  benim outlookta iki farklı posta hesabım var ve her birinde ikişer üçer klasör oluşturdum çalışmalarımı daha düzgün kaydedebilmek için. Bu sabah bu klasörlerden birini sildi, silinmiş öğeler klasörüne de taşınmamış, bulamıyorum. Acaba bu klasörü kurtarmanın bir yolu var mıdır? Yardımcı olabilir misiniz?

  Şimdiden teşekkürler!

 10. Esra Hanım Merhaba,

  Çözüm için birkaç şey sormak istiyorum.
  Mail hizmetini internet ortamında yer alan hosting firmalarından pop3 şeklinde mi alıyorsunuz?
  Yoksa bir firma maili mi ? yani firmanın kendi Exchange sunucusu üzerinde olan bir hesap mı?

  Eğer hosting firmasından aldığınız pop3 şeklinde bir hizmet varsa hosting firması haftalık olarak sizin hesabınızı yedekler. Onlardan yedeği isteyebilirsiniz.
  Onun dışında eğer silinmiş klasör de de yoksa geri getirmek olmuyor maalesef.
  Ama konuyu yine de araştıracağım. Bir bilgi edinirsem yeniden yazarım.

  İyi çalışmalar.

 11. Yazar : gülhan Tarih :

  merhaba,
  ben outlook daki tüm gelen kutusunu yedeklemiştim bilgisayarım değişti yedekleme sırasında bir şifre vermiştim unutmam diye bir kenara yazmadım ama malesef doğru şifreyi bulamadım. backup dosyasının şifresini sıfırlamamız mümkün müdür? benim maillere ulaşmam lazım iş yeri için önem arz etmekte. bana yardımcı olabilir misiniz?

 12. Öncelıkle İyi Gunler;

  Ben anlatıklarnızın hepsini yaptım yanlız pc format attıktan sonra yaptım.format Atmadan Öncede Gereklı Dosyaları Aldım.ıslelermı bıtrdıkten sonra yani anlattıklarınızı HÜSEYİN BEY outlook a gırerken şifre istiyor yazıyorum şifre hatalı diyor neden acba cok ail cvp lazım bana…
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER :)

 13. Merhaba,

  Öncelikle birkaç sorum olacak size.

  1. Eski outlook sürüm ve dil bilgisi nedir ?
  2. Sizin yeni Outlook ve dil bilgisi nedir ?
  3. Tek bir mail hesabı mı vardı ve bu mail hesabının şifresini mi size sormakta ?
  4. Siz mevcut mail hesabınızın şifresini hatırlıyor musunuz ?

  Normal şartlarda makineye format atmadan ilgili dosyaları alıp yeni makineye yine aynı outlook sürümünü yine aynı dilde kurarsanız ve yukarıda ki işlemleri yaparsanız outlook sorun çıkartmayacaktır. Eğer şifre istiyorsa mail hesabının şifresi değişmiş olabilir. mesela sizin mail hesabınız sevim@abc.com ise genelde web üzerinden webmail.abc.com sayfasına mail adresiniz ve şifreniz ile giriş yaparak şifrenin doğruluğunu test edebilirsiniz.

  Zaten size şifreyi soruyorsa defalarca sorun sizin işleminizde değil mail ayarlarınızdadır.

  isterseniz bunları bir kontrol edip konuya o şekilde çözüm arayalım.

  iyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


5 + beş =