Gizli Dosya ve Klasörleri Gösterme Yöntemleri

Paylaş
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • RSS
  • Google Buzz
  • Add to favorites
  • Email

Windows işletim sistemleri Dosya, klasör, sürücü ve sistem dosyalarını güvenlik açısından ilk kurulumda standart olarak gizler. Bunları gizlemesinin sebebi bilgisi fazla olmayan kullanıcıların bu dosyaları bulup silmesinden/değiştirmesinden doğacak sistemsel sorunların yaşanmamasıdır. Bunun için çok gerekmedikçe bu dosyaların görünür yapılması önerilmez.

Sistem üzerinde bu tür dosyaları görünür yapabilmek için birtakım yöntemler vardır. Burada bu yöntemleri maddeler şeklinde sizlerle paylaşacağım.

Method 1 : Windows Explorer üzerinden.

Windows Explorer’ı açıyoruz. Sol üst köşede yer alan “Organize” düğmesini tıklayarak açılan menüden “Folder and search options” seçeneğini tıklıyoruz.

Bu seçeneği seçtikten sonra karşımıza “Folder options” penceresi çıkacak. Buradan üstte yer alan “View” sekmesine tıklıyoruz.

Burada karşımıza iki ayar çıkmaktadır.

Bunlardan biri kırmızı çerçeve ile belirtilen dosya, klasör ve sürücüleri görünür yapmak.

Diğeri ise yeşil çerçeve ile belirtilen Sistem dosyası olarak kullanılan dosyaları görünür yapmaktır. Fakat sistem dosyalarının görünür yapılması yazıdan da anlaşılacağı gibi önerilmez. Çünkü bu dosyalarda yapılabilecek değişiklikler sistemin işleyişini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Biz her iki yapının da görünmesini istediğimiz için “Hidden files and folders” başlığı altında yer alan “Show hidden files, folders and drivers” radio butonunu tıklıyoruz. Ardından sistem dosyalarının da görünür olmasını sağlamak için “Hide protected operating system files (Recommended)” başında ki onay kutusunda ki işareti kaldırmak yeterli olacaktır. Sonrasında “OK” butonunu tıklayarak işlemimizi tamamlıyoruz.

Burada ki önemli bir nokta kırmızı çerçeve içerisinde yer alan gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster demeden sistem dosyalarının görünür olması sağlanamamaktadır. Yani yeşilin aktif olabilmesi için kırmızı çerçevedeki işlemin yapılması gerekmektedir.

Aşağıda ki ekranda Gizli ve Sistem tarafından korunan gizli dosyaların görünür olduğunu görebilirsiniz. Burada kırmızı ve yeşil çerçeveler yukarıda belirttiğimiz konuları simgelemektedir. Kırmızılar gizlenmiş dosya, klasör ve sürücüleri simgelerken yeşil sistem tarafından korunan klasörleri simgelemektedir.

Method 2 : Control Panelinden.

Start -> Control Panel‘i açtığımızda gelen öğelerden “Folder Options” seçilir.

Bu seçeneği seçtikten sonra karşımıza “Folder options” penceresi çıkacak. Buradan üstte yer alan “View” sekmesine tıklıyoruz.

Buradan sonra ki ayarlar Method 1 de belirttiğimiz şekilde olacaktır.

Method 2 : Regedit Editör ile.

 Start -> Run‘a “regedit” yazdığımızda karşımıza “Regedit Editör” çıkacaktır.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin sol bölmesinde,

HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Explorer \ Advanced

anahtarına gelinceye kadar gerekli tuşları genişleyen ağaç üzerinden yol alıyoruz. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin sol alt kısmında mevcut konumu görebilirsiniz.

Burada yine Method 1 ve 2 de ki gibi kırmızı ve yeşil ile ifade ettiğimiz gizli dosya, klasör ve sürücüler ile sistem dosyalarını iki farklı ayar üzerinden yapmaktayız.

Öncelikle Dosya, Klasör ve sürücüleri görünür yapmak için sağ da ki “Hidden” çift tıklıyoruz. standart değeri 2 olarak kaşımıza çıkacaktır. Biz gizli dosyaları görünür yapmak için 2 olan değeri 1 yapıyoruz. Kontrol etmek için 1 ve 2 method ya ki Folder Options dan View sekmesine giderseniz ayarların değiştiğini ve gizli dosyaların görünür olduğunu görürsünüz.

Sistem dosyalarını görünür yapmak için yine sağ bölümde yer alan “ShowSuperHidden” in standart gelen 0 değerini 1 olarak değiştirmek gerekmektedir.

Bu anlattığım işlemler sonucunda aşağıda ki ekran görüntüsünü yakalamanız gerekmektedir.

Bu ayarları yaptıktan sonra Regedit’i kapatabiliriz. Ayarlarımız aktif olmadıysa oturumumuzu kapata bilir yada sistemi yeniden başlatabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


9 + dokuz =